Engrafa
Dla biur rachunkowych

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - nowy obowiązek spółek prawa handlowego

Author avatar
Dagmara Nowak
Właścicielka biura rachunkowego, wieloletnia praktyczka prawa podatkowego i bilansowego, z czego przyznaje od razu, woli prawo podatkowe :) Zwolenniczka nowych technologii. Nie lubi papierów, stąd jej dążenie do stworzenia biura rachunkowego z jak najmniejszą ilością papierowych faktur i wydruków. Zmiany podatkowe uważa za nowe, ekscytujące wyzwania, a nie coś strasznego, do czego znowu trzeba się dostosować.

13 października 2019 roku ma zacząć funkcjonować Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Rejestr ten powstanie w związku z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. W związku z tym członków spółek prawa handlowego czekają nowe obowiązki.

Rejestr ten będzie prowadzony przez Ministerstwo Finansów, obowiązek zgłoszenia będą miały osoby reprezentujące Spółkę. Z informacji jakie uzyskałam w Ministerstwie Finansów, rejestr ten zostanie udostępniony w niedzielę, tj. 13 października 2019 roku. Wszystkie istniejące Spółki będą miały 6 miesięcy na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych do rejestru.

Co to jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Rejestr został powołany na podstawie ustawy z dnia 1 marca 2018 roku, która weszła w życe 13 lipca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018r., poz. 723). Przepisy ustawy stanowią implementację IV dyrektywy AML (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849). Zgodnie z nią wszystkie państwa członkowskie UE mają obowiązek utworzenia rejestrów beneficjentów rzeczywistych, które będą zawierały informację o beneficjentach rzeczywistych spółek prawa handlowego utworzonych w danym kraju.

Każda spółka prawa handlowego, niezależnie ile osób prawnych (tj. innych spółek) ma w strukturze kapitału będzie musiała ujawnić dane osób fizycznych, które faktycznie kontrolują dany podmiot.

Kto jest zobowiązany do zgłaszania informacji do Rejestru?

Obowiązek przekazania informacji do Rejestru będzie dotyczył spółek prawa handlowego, czyli:

  • spółek z ograniczoną odpowiedzialnością
  • spółek akcyjnych, nie dotyczy spółek publicznych
  • spółek komandytowych
  • spółek komandytowo-akcyjnych
  • spółek jawnych
  • prostych spółek akcyjnych

Są to tak naprawdę wszystkie spółki, które są zgłoszone do KRS. Obowiązek ten nie dotyczy oddziałów zagranicznych przedsiębiorstw.

Kim jest beneficjent rzeczywisty?

Beneficjentem rzeczywistym jest zawsze osoba fizyczna lub kilka osób fizycznych, które sprawują pośrednio lub bezpośrednio kontrolę nad daną spółką. Co istotne beneficjentem rzeczywistym są te osoby, które posiadają realne uprawnienia w zakresie wywierania wpływu na czynności spółki.

W przypadku spółek beneficjentem rzeczywistym jest:

  • osoba fizyczna, która jest udziałowcem lub akcjonariuszem spółki i posiada więcej niż 25% udziałów lub akcji danej spółki
  • jeżeli wspólnikiem spółki jest inna spółka prawa handlowego, to osoba fizyczna, która posiada więcej niż 25% udziałów lub akcji spółki będącej wspólnikiem
  • osoba fizyczna, która posiada więcej niż 25% ogólnej liczby głosów, także na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi osobami co do ilości głosów np. jako zastawnik lub użytkownik udziałów
  • osoba fizyczna sprawująca rzeczywistą kontrolę nad klientem dzięki posiadaniu uprawnień w jednostce dominującej
  • jeżeli wspólnikami spółki jest np. 5 osób fizycznych, które mają po 20% udziałów, to beneficjentem rzeczywistym jest osoba fizyczna, która zajmuje najwyższe stanowisko kierownicze

Jakie informacje podlegają zgłoszeniu?

Zgłosić należy dane Spółki, której wpis dotyczy, czyli:

  • nazwę
  • formę ogranizacyjną
  • siedzibę
  • numer w KRS
  • NIP

A także dane beneficjentów rzeczywistych, czyli:

  • imię i nazwisko
  • obywatelstwo
  • państwo zamieszkania
  • numer PESEL lub datę urodzenia - w przypadku osób, które nie posiadają numeru PESEL
  • informację o wielkości i charakterze udziału lub uprawnieniach mu przysługujących

Jak dokonać zgłoszenia?

Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych musi być dokonane przez osobę uprawnioną zgodnie z KRS do reprezentacji Spółki (jeżeli reprezentacja jest kilkuosobowa, tak samo musi zostać podpisane zgłoszenie do CRBR) elektronicznie i podpisane podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Zgłoszenia nie można dokonać przez pełnomocnika.

Osoba, która dokonuje zgłoszenia i aktualizacji danych w CRBR ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone zgłoszeniem nieprawdziwych lub niepełnych danych, a także za niedotrzymanie terminu zgłoszenia. Spółki, które nie dopełnią obowiązków w terminie podlegają karze w wysokości do 1 000 000 złotych.

Terminy zgłoszenia

Spółki, które obecnie są wpisane do KRS zgłoszenia muszą dokonać w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, czyli do 13 maja 2020 roku.

Nowe spółki muszą dokonać zgłoszenia nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wpisania spółki do KRS.

Wszelkie zmiany danych beneficjentów rzeczywistych powinny być dokonywane w ciągu 7 dni.

Zmniejsz koszty Twojego biura rachunkowego